Polska Prowincja Świeckiego Instytutu Dominikańskiego z Orleanu
Podczas całego okresu formacji każda osoba pozostaje w swoim środowisku zawodowym, rodzinnym, koleżeńskim. Nie jest izolowana od ludzi i spraw, wśród których przebiegało jej dotychczasowe życie. W tym czasie ma się właśnie przygotować, aby tu, w tych konkretnie danych sytuacjach, podjąć życie konsekrowane i misję apostolską. Tego nie dałoby się osiągnąć w warunkach separacji od świata. Formacja w warunkach codzienności stawia oczywiście ogromne wymagania. Trzeba pogodzić dotychczasowe zaangażowania z nowymi. Trzeba znaleźć czas na modlitwę i na to wszystko, co służy formacji duchowej, teologicznej i ogólnoludzkiej. Trzeba umieć wybierać, a co za tym idzie - rezygnować z tego, co w hierarchii wartości jest mniej ważne.

Każdej członkini Instytutu towarzyszy w tym okresie osoba odpowiedzialna za formację. Jej zadaniem jest pomoc w odczytywaniu i realizacji powołania. Bardzo ważny jest tu dialog w czasie regularnych spotkań lub poprzez stałą korespondencję w wypadku, gdy kontakt osobisty jest utrudniony ze względu na odległość lub inne okoliczności. Ta pomoc, nawet najbardziej kompetentna, nie zastąpi jednak własnej inicjatywy, starania i wysiłku. Każdy więc w pierwszym rzędzie sam jest odpowiedzialny za swoją formację i dlatego powinien odznaczać się prawym sumieniem, otwartością, lojalnością, zrównoważeniem, samodzielnością i zdolnością do podejmowania decyzji.
W czasie formacji realizowany jest określony program studium. Podane są również zagadnienia, które mają być przedmiotem osobistej refleksji.

Członkowie Instytutu będący w okresie formacji tworzą grupę formacyjną, żyjącą na co dzień w rozproszeniu, ale spotykającą się regularnie z okazji comiesięcznych dni skupienia organizowanych dla całej wspólnoty, corocznych pięciodniowych rekolekcji, wspólnych pobytów wakacyjnych itp.

Formacja trwa około 8 lat. Składają się na nią trzy okresy:

1. okres pierwszych kontaktów - normalnie trwa 6 miesięcy - mający na celu wzajemne poznanie się poprzez częste kontakty;
2. okres próby - minimum 2 lata - kończąca się pierwszymi ślubami. Ma ona charakter duchowy i doktrynalny. Jest to jednocześnie okres wchodzenia w życie wspólnoty Instytutu;
3. formacja w okresie ślubów czasowych - minimum 5 lat - z corocznie odnawianymi ślubami, kończąca się ślubami wieczystymi.

Po ślubach wieczystych nastepuje FORMACJA STAŁA, która jest istotnym wymaganiem stawianym przez Konstytucje wszystkicm członkom Instytutu. Polega ona na nieustannym pogłębianiu swojej kultury chrześcijańskiej i ogólnoludzkiej, aby przez całe życie pełnić apostolstwo świadectwa i zaangażowania w świecie, którego wymaga ich konsekracja i ich bycie w Kościele.

W toku całej formacji członkowie pogłębiają znajomość specyfiki Instytutu i sprawdzają, czy są zdolni przeżywać swoją konsekrację Bogu w warunkach życia świeckiego. Biorą udział w różnych spotkaniach formacyjnych.



Ważne jest, żeby każda osoba konsekrowana była osobiście przekonana, że powinna uczyć się przez całe życie, w każdym wieku i okresie, w każdym środowisku i kontekście ludzkim, od każdej osoby i kultury, pozwalając się kształtować poprzez każdy ułamek prawdy i piękna, który spotyka wokół siebie. Ale przede wszystkim musi pozwolić się formować poprzez codzienne życie, poprzez własną wspólnotę, przez swych braci i siostry, poprzez to, co zwykłe i nadzwyczajne w codzienności, zarówno poprzez modlitwę, jak i trud apostolski, w radości i w cierpieniu, aż do momentu śmierci.
/Rozpocząć na nowo od Chrystusa
Odnowione zaangażowanie życia konsekrowanego w trzecim tysiącleciu
Instrukcja Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego/
© by Świecki Instytut Dominikański z Orleanu