Polska Prowincja Świeckiego Instytutu Dominikańskiego z Orleanu

Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata.
(J 17,15)


Świeckość to przede wszystkim postawa wobec świata wypływająca z przyjęcia prawdy o Stworzeniu i Odkupieniu, to pragnienie uczestniczenia w misji Chrystusa - Słowa, które stało się Ciałem i zamieszkało pośród nas.

Z postawy tej wynikają konkretne zachowania. Świeckość to aktywne bycie w świecie, liczące się z jego autonomią, wartościami i prawami; to dzielenie warunków życia wszystkich ludzi; to codzienne zajmowanie się sprawami świata, wielkimi i małymi; to wkład myśli i działań, aby uzdrawiać świat i czynić go lepszym, bardziej ludzkim; to współpraca ze wszystkimi - wierzącymi i niewierzącymi - w dążeniu do dobra wspólnego.

Świecki sposób życia (widoczny na zewnątrz np. w ubieraniu i mieszkaniu), a także dyskrecja, którą zachowujemy co do naszej konsekracji i przynależności do Instytutu, ułatwiają bezpośredni kontakt z ludźmi.



Życie członków Instytutu podobne jest zewnętrznie do życia innych chrześcijan świeckich. Jednak sposób ich myślenia i działania stopniowo przeobraża się w kierunku radykalizmu ewangelicznego.



Być w świecie, to podjąć wartości świeckie. Taki jest wasz sposób bycia Kościołem i uobecniania Kościoła w świecie (...) Warunki i sytuacja waszego życia stają się waszą rzeczywistością teologiczną, waszą drogą zbawienia i świadczenia o zbawieniu.
/Paweł VI, Przemówienie do przełożonych generalnych Instytutów Świeckich/
Członkowie [Instytutów świeckich] pragną przeżywać swoją konsekrację Bogu w świecie poprzez praktykę rad ewangelicznych w kontekście doczesnych struktur, aby w ten sposób być zaczynem mądrości i świadkami łaski w ramach życia kulturalnego, gospodarczego i politycznego. Poprzez syntezę świeckości i konsekracji, która jest ich cechą specyficzną, zamierzają przepajać społeczeństwo nowymi energiami Królestwa Chrystusowego, dążyć do przemiany świata od wewnątrz mocą Błogosławieństw. W ten sposób, choć dzięki swej całkowitej przynależności do Boga są w pełni poświęceni Jego służbie, ich działalność w normalnych warunkach życia w świecie przyczynia się za sprawą Ducha Świętego do ożywienia duchem Ewangelii różnych form rzeczywistości świeckich. Dzięki temu Instytuty świeckie zapewniają Kościołowi, każdy zgodnie z własnym charakterem, skuteczną obecność w społeczeństwie.
/Jan Paweł II, Vita Consecrata, 10/
© by Świecki Instytut Dominikański z Orleanu